Minister Piotr Gliński o wystawie

On 19 grudnia 2018 by Bruno Schulz

Screenshot 2018-12-23 at 18.32.19Bruno Schulz artysta osobny, jedyny w swoim rodzaju, i niezwykle inspirujący. Te wszystkie cechy wybitnego twórcy polskiej kultury XX wieku prezentują wystawy Fundacji Republika Marzeń pod wspólnym hasłem „Bruno Schulz . Artysta nienazwany”, które w 2018 roku dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego” mogą być prezentowane w Nowym Sączu, Płocku i Toruniu. Wystawy te świadczą o klasie osobowości Schulza, sile jego inspiracji i ponadczasowości jego sztuki.

W projekcie wystawienniczym mamy okazję obserwować prace czołówki polskich artystów plastyków XX wieku. Niektóre z dzieł tu prezentowanych powstały specjalnie na tę ekspozycję. Tak, jak rzeźba Pawła Althamera, portret Schulza autorstwa Andrzeja Dudzińskiego. Obie prace pokazywane są po raz pierwszy na toruńskiej ekspozycji. O tym, że projekt ciągle się rozrasta i wkracza w nowe rejony najlepiej świadczy choćby jego odsłona w Płocku, gdzie autorzy wystawy zestawili Schulzowską „Xięgę Bałwochwalczą” z „Kaprysami” Goi pokazując niewątpliwą fascynację Schulza twórczością najwybitniejszego hiszpańskiego malarza i grafika epoki romantyzmu.

Nie ukrywam, ze podczas wizyty w Płocku szczególne wrażenie zrobiła na mnie pokazywana w Muzeum Żydów Mazowieckich czyli płockiej synagodze instalacja wybitnego artysty Jerzego Kaliny „W niebo stąpanie”. Ciągle mam przed oczami ten milczący pochód postaci wędrujących z chlebowymi macewami w dłoniach. W ten piękny i wzruszający sposób nawiązuje ona do ostatnich chwil życia Schulza, który został zastrzelony przez gestapowca, gdy szedł ulicą z bochenkiem chleba w 1942 roku w getcie, w swym rodzimym Drohobyczu

Twórcom wystawy oraz placówkom ją prezentującym gratuluję ekspozycji, Fundacji Republika Marzeń gratuluję pomysłu, życząc wytrwałości w dalszych jego odsłonach i twórczych poszukiwaniach. W tym wielopokoleniowym dialogu liczę oczywiście na udział kolejnych artystów

Mam też nadzieję, że jeden z Waszych Schulzowskich tropów poprowadzi do Was do „Mesjasza” ciągle nieodnalezionej powieści Brunona Schulza.

Piotr Gliński

Wiceprezes Rady Ministrów,

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Styczeń 2019

Comments are closed.