Okna wyobraźni – otwarcie

On 1 września 2018 by Bruno Schulz

Wernisaż 10 sierpnia w Nowosądeckim Sokole zgromadził wielu miłośników sztuki. W miejscowej prasie projekt przywitany został entuzjastycznie:

10 sierpnia zawitała do Nowego Sącza kolejna odsłona niezwykłego projektu artystycznego „W stronę Schulza”. Obejmuje on prace mistrzów malarstwa, grafiki, fotografii i rzeźby. Pomyślany jest jako hołd złożony jednemu z najbardziej oryginalnych polskich artystów XX wieku Brunonowi Schulzowi.
Idea ta od niemal pierwszej edycji zyskała duże uznanie krytyków i spotkała się z żywym zainteresowaniem publiczności w kraju i zagranicą. W Polsce Fundacja Republika Marzeń prezentowała ją m.in. w najważniejszych Muzeach Narodowych i Zamku Królewskim w Warszawie.

W BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu przygotowana została nowa jej odsłona, pt. „W stronę Schulza – okna wyobraźni”, w której znalazły się prace tej klasy artystów co Kiejstut Bereźnicki, Edward Dwurnik, Stasys, Władysław Hasior, Franciszek Maśluszczak, Adam Myjak, Franciszek Starowieyski i Andrzej Szarek. Będą polscy nowojorczycy Andrzej Dudziński, Ryszard Horowitz, czy Rafał Olbiński. Będą mistrzowie kina Allan Starski i Piotr Dumała.

Plakat naszego znakomitego artysty fotografa Grega Noovaka nawiązuje do znanego rysunku Brunona Schulza prezentującego małego chłopca w oknie. Pozował do niego Staś Sianko, syn znanej reżyserki Teatralnej Agaty Dudy Gracz.  Piesek, jaki trzyma w ręku przeniesiony został z rysunku Schulza. Greg Noo-vak  wykonał jego powiększenie i na wernisażu z tym papierowym zwierzątkiem chętnie pozowali zaproszeni goście.

Gwiazdą wieczoru był znakomity aktor teatralny i filmowy, Artur Barciś. Przeczytał on fragmenty opowiadania Sierpień. Utwór nie tylko znakomicie nawiązywał do daty wernisażu, ale też do ogromnych upałów, które opisywał Schulz. W Nowy Sączy było ponad 30.stopni.

 

Okna wyobrazni_NS 2018_foto Greg Noo-Wak (44)

 

 

 

 

 

 

 

 

Okna wyobrazni_NS 2018_foto Greg Noo-Wak (66)

 

 

 

 

 

 

 

 

Okna wyobrazni_NS 2018_foto Greg Noo-Wak (49)

 

 

 

 

 

 

Okna wyobrazni_NS 2018_foto Greg Noo-Wak (60)

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.