O wystawie w Zamku Królewskim

On 15 listopada 2012 by Bruno Schulz

Ta wystawa jest wędrówką po świecie wyobraźni Brunona Schulza, wędrówką, w której zechcieli uczestniczyć najwybitniejsi polscy artyści. Przygotowując ją pod okiem Jerzego Ficowskiego, wielkiego polskiego pisarza i poety, najwybitniejszego na świecie schulzologa, staraliśmy się, choćby w ogólnym zarysie przedstawić fenomen jednego z najwybitniejszych i najciekawszych artystów XX wieku – drobnego, niepozornego nauczyciela rysunków i prac ręcznych z drohobyckiego liceum, którego niezwykła wyobraźnia wciąż fascynuje. 

Ekspozycja pokazywana była już z powodzeniem w wielu prestiżowych galeriach i muzeach w Polsce, m.in. Muzeum Narodowym w Krakowie i Gdańsku, a także za granicą. W ramach Roku Polskiego na Ukrainie na zaproszenie Ministra Kultury RP prezentowaliśmy ją w słynnej Lwowskiej Galerii Obrazów oraz w Pałacu Potockich w Odessie. Dzięki prezentacji w czeskiej Pradze mógł się odbyć symboliczny dialog wyobraźni Brunona Schulza i Franza Kafki. Ta wystawa otwierała też Rok Polski w Tel Awiwie.

Autor powieści „Sanatorium pod Klepsydrą” i „Sklepów cynamonowych” był wspaniałym grafikiem i malarzem. Wystawa „W stronę Schulza” (zamykająca tryptyk zapoczątkowany wystawami „Drohobycz bez Schulza” oraz „W kręgu Schulza”) stanowi znakomitą okazję do skonfrontowania jego wizji ze współczesnym malarstwem i grafiką najwyższej próby. Wielu prezentowanych na niej twórców ma już pozycję światową.

Twórczość Brunona Schulza jest kłębkiem, z którego artyści snują opowieści, wplatając w nie świat własnych metafor. Wśród autorów znaleźli się malarze i graficy tej klasy, co Kiejstut Bereźnicki, Zdzisław Beksiński, Edward Dwurnik, Andrzej Dudziński, Stasys, Janusz Kapusta, Tadeusz Kantor, Franciszek Maśluszczak, Adam Myjak, Rafał Olbiński czy Franciszek Starowieyski.

W roku 2012 przypada 120. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci Schulza. Obecna edycja ma więc szczególny wymiar. Przygotowaliśmy ją wraz z Zamkiem Królewskim w Warszawie, w przestrzeni, jaką wybrał sobie jeden z najciekawszych współczesnych performerów, ceniony w Polsce i na świecie Robert Kuśmirowski. Oprócz aranżacji i własnych obiektów artysta, nazywany przez krytyków „fałszerzem i manipulatorem rzeczywistości”. 

Realizacja projektu możliwa jest dzięki gronu prawdziwych entuzjastów, z którymi stworzyliśmy wspólnie Fundację Republika Marzeń. Nie mamy wątpliwości, że największym kapitałem naszej fundacji jest zaufanie, jakim obdarzyli nas artyści.

Artystyczną i merytoryczną rangę wystawy podkreślał autorytet i patronat naszego Mistrza, Jerzego Ficowskiego. Teraz, po jego śmierci, nasze działania to hołd złożony jego pamięci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Bończa-Szabłowski

pomysłodawca wystawy, wiceprezes Fundacji Republika Marzeń, dziennikarz 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maciek Starczewski

współautor i organizator wystawy, prezes Fundacji Republika Marzeń, dokumentalista, twórca filmowy

 

Dodaj komentarz