„W stronę Schulza” w Nowym Sączu!

On 20 czerwca 2018 by Bruno Schulz

39113439_2126041104136497_1695020740425809920_o

Nasza wystawa „W stronę Schulza” w 2018 roku zawita do kolejnych miast i zaprezentuje się w trzech oryginalnych, niepowtarzalnych odsłonach. Dla Fundacji Republika Marzeń, staje się ona częścią szerszego projektu „Bruno Schulz, artysta nienazwany” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwszym etapem artystycznej podróży jest Nowy Sącz. Do realizacji projektu zaprosiło nas prężnie działające Biuro Wystaw Artystycznych Sokół. Urzeczeni klimatem miasta, które swym kolorytem przypomina piękny niegdyś schulzowski Drohobycz, poprosiliśmy o zaaranżowanie całej ekspozycji cenionego i najbardziej rozchwytywanego scenografa teatralnego i operowego w Polsce Wojciecha Stefaniaka.

Długo zastanawiałem się nad scenerią tej realizacji. – mówi Wojciech Stefaniak. Kiedy zadzwoniliście do mnie z propozycją współpracy przygotowywałem właśnie spektakl w Wilnie. Szedłem wtedy jedną z małych uliczek rozświetlonych światłem okien. Szedłem i mimo woli zaglądałem do środka, tam za jak za teatralną kurtyną rozgrywało się przedstawienie teatru codzienności. Znając dobrze surowe i nowoczesne wnętrze nowosądeckiego Sokoła postanowiłem wnieść do niego nieco przeszłości. A na to pozwalały stare okna. Pomyśłałem, że świat Schulza należy podglądać przez okna. Zadzwoniłem do znajomych przyjaciół, którzy pozbierali mi okazały zbiór starych okien,. Niektóre mają niemal sto lat. W nich postanowiłem umieścić rysunki Brunona Schulza. Dodałem im nico barw, co sprawiło, że wyglądają niczym magiczne witraże. To sprawiło, że wystawa „W stronę Schulza” w Nowym Sączu otrzymała podtytuł „Okna wyobraźni”.

Jan Bończa – Szabłowski

 

 

Comments are closed.